הקתדרה לתרבות

לכל אירועי הקתדרה לתרבות - לחץ כאן   
 

(כמעט) כל מה שרצית לדעת על ארה"ב ולא העזת לשאול

יום ג' בין השעות 10:30-09:00 במרכז קהילתי זמארין

מרצה: הדה רכניץ, חוקרת ומרצה על מגוון נושאים הקשורים לארה"ב: היסטוריה, אקטואליה, יחב"ל, פמיניזם, קהילה יהודית אמריקאית. בעבר עבדה במרכז למחקרים אסטרטגיים ע"ש יפה באוניברסיטת ת"א וכיום מרצה ב"אוניברסיטה הפתוחה" וכתבת ב"דה מרקר" בנושאים אמריקאים.
 
6.11.18 - מ 13- מושבות, למדינה אחת, ארה"ב - את אמריקה "גילו" כמה וכמה פעמים, נסקור גילויים אלו, תוך התייחסות גם למיתוס גילוי אמריקה ע"י קולומבוס.
 
13.11.18 - החוקה והמערכת השלטונית האמריקאית:
החוקה האמריקאית שנכתבה בשנת 1787 היא אחד המרכיבים העיקריים בהפיכתה של ארה"ב למעצמה מס' 1 בעולם. בהרצאה, נעמוד על שלוש הרשויות השלטוניות שהוקמו ע"י החוקה ועל המערכת הדו מפלגתית שקיימת מאז 1791 .
 
20.11.18 - ג'ורג' וושינגטון, הנשיא הראשון של ארה"ב :
הנשיא הראשון זוכה עד היום להילה ייחודית בארה"ב. חוואי, פוליטיקאי, גנרל וג'נטלמן, שעמד בראש הכוחות המזוינים של ארה"ב בתקופת מלחמת העצמאות וכיהן 2 קדנציות כנשיא הראשון בהיסטוריה האמריקאית, קבע – בגלל הראשוניות - לא מעט את הנהלים על פיהם מתנהל הממשל עד היום.
 
27.11.18 - ההגירות היהודיות לארה"ב 
3 גלי הגירה עיקריים הגיעו לארה"ב : מברזיל-במאה ה 17- , הגרמני –מראשית ועד אמצע המאה ה 19 , המזרח-אירופאי מסוף המאה ה 19 ועד ראשית המאה ה 20 . בספטמבר יציינו 364 שנים לראשיתה של הקהילה היהודית ,קהילה המונה היום כ 6 מיליון איש ושנבנתה כמו ארה"ב עצמה, בעיקר ממהגרים.
 
11.12.18 – הזרמים הדתיים ביהדות ארה"ב -
נעמוד על הייחוד של כל זרם, על ההתמודדות עם תופעת הזוגיות המעורבת, על העדפת הטקסים על פני הפולחן הדתי, על האפשרות לבחור דת וההשלכות על היהדות העולמית.
 
18.12.18 - כת האמיש-
אנשים " מוזרים" החיים במאה ה 21 כפי שחיו לפני מאתיים שנה ויותר. נעמוד על הרקע ההיסטורי שלהם, מאפיינים ואמונות הבסיס שלהם.
 
25.12.18 – הנשיא ה 45- של ארה"ב, דונאלד טראמפ 
הרקע האישי והמשפחתי של האיש שהפך במפתיע, לאיש החזק ביותר בעולם.
 

מחירי הרצאות הקתדרה לגימלאים:

במסגרת המנוי 30 ש"ח במקום 38 ש"ח | במסגרת כרטיסיה: 38 ש"ח במקום 45 ש"ח | במסגרת הרצאה בודדת: 45 ש"ח במקום 63 ש"ח 
 
 

סוד הקסם של הודו

מה הופך את הודו לאחת המדינות המרתקות בעולם?

יום ג' בין השעות 12:30-11:00 במרכז קהילתי זמארין

מסע אל התרבות של אחת המדינות המרתקות, המסעירות, הצבעוניות והחידתיות ביותר בעולם. מפגש עם תרבות ששורשיה נטועים עמוק במחצית האלף השני לפני הספירה. נלמד על תהליכים שעברה הודו במרוצת השנים ונראה כיצד הודו המודרנית אוצרת בתוכה אלפי שנים של תרבות עשירה.
 
מרצה: מורן קושניר עוסקת במחקר תרבותי. מרצה על תרבויות בדרום ומזרח אסיה ומדריכת טיולים בחו"ל. חיה ונושמת את התרבות ההודית מזה 18 שנים.
 
6.11 - השורשים הקדומים של הודו המודרנית
מבט מרתק אל התקופה הקדומה של התרבות ההודית. נתוודע אל ראשית הדת ונלמד על הקשר ההיסטורי הקדום שיש בין הודו לאירופה. בהרצאה זו נחשף לרוחניות ההודית הקדומה שהפכה אותה עד היום לבירת הרוחניות העולמית, נראה כיצד הכול החל ומה זה בעצם קארמה, סמסרה ועוד...
 
13.11 - "מאחורי הסארי":
להיות אישה בהודו הודו מתקדמת עם הזמן: בירת היי-טק אזורית, כלכלה בתאוצה ושיגור מוצלח של לוויין לחלל. לצד כל זה, מסורות עתיקות עדיין מכתיבות את אורח חייהן של מיליוני נשים: נישואי ילדות, רצח אישה בגלל נדוניה ורצח עובריות ותינוקות ממין נקבה. בהרצאה זו נפתח צוהר לעולמן המורכב והייחודי של נשים בהודו.
 
20.11 - "התנגשות הציוויליזציות" 
המוסלמים והבריטים בהודו לאורך ההיסטוריה משכה תת היבשת ההודית מגוון רב של מבקרים, פולשים וכובשים שחשקו בעושרה ונפלו בקסמיה. מורשתם ותרבותם של אותם זרים הפכו עם השנים לחלק בלתי נפרד מהתרבות ההודית. נעסוק במפגש המרתק בין הודו לבין התרבויות הדומיננטיות שהשפיעו עליה – הבריטים והאסלאם.
 
27.11 - הודו העצמאית והודו העכשווית
מדינת הודו נוסדה בשנת 1947, עת עזבו הבריטים את תת היבשת לאחר מאבק ממושך בהנהגתו של מהטמה גאנדי. במפגש זה נלמד על המאבק יוצא הדופן לעצמאות, ועל החלוקה המדממת בין הודו לפקיסטן, שהביאה להגירה הגדולה ביותר בהיסטוריה. בנוסף, נדבר על הודו העכשווית שבה קדושה וחולין חולקים את אותו מרחב, קדמה ושמרנות מעצבות את חייהם של מיליונים ועושר אדיר מתקיים לצד עוני בלתי נתפס.
 
1.12 - פסטיבלים ופולחנים בהודו
בהודו אינספור פולחנים ופסטיבלים מרהיבים ומהפנטים, בהם האלמנטים השונים מעוררים כמעט את כל החושים – ניחוח הקטורת, חום האש היוקדת, צלילי הפעמונים, צבעם העז של הפרחים המוגשים כמנחות לאלים. כל אלה הופכים את הפולחן ההינדואי לתופעה מרתקת, גם למי שתרבות זו זרה לו ואינו מאמין או מכיר את האלים השונים. בהרצאה זו נחשף לפולחנים שונים ונלמד על הפסטיבלים הצבעוניים והאדירים של הודו שבחלקם מבקרים 100 מיליון בני אדם!
 
18.12 - מגוון מרהיב של נופים ותרבויות בצפון הודו המרחב ההודי נפרש על פני שטח עצום של יותר מ 3- מיליון קמ"ר ומכיל בתוכו מגוון של נופים ואקלימים. בהרצאה זו נחשף לאזורים הצפוניים והצפון-מזרחיים של הודו, שם שוכנים הרי ההימאליה וזורם נהר הגנגס הקדוש. נבקר במדינת סיקים ההררית ובחבל לאדאק היפה. נפגוש שבטים מקומיים במדינות "שבע האחיות" שחייהם עוצבו על ידי הטבע האדיר בו הם חיים, ונראה כיצד הטיגריס הבנגלי מאיים על הנוכחות האנושית היום כמו לפני מאות שנים.
 
25.12 - טיול במרחבים הטרופיים של דרום הודו
נצא יחד למסע אל התרבויות והנופים שמסתתרים בדרום העמוק של תת היבשת ההודית. במשולש שיוצרים האוקיינוס ההודי, הים הערבי ומפרץ בנגל, בין הרים, ג'ונגלים של תבלינים וקוקוסים, מטעי תה, דרכי מים חבויות וחופים, בתוך כפרים מרוחקים וערים שוקקות. נבקר בארץ שפע פורייה, בה החלה הקהילה הראשונה בתולדות המין האנושי לבסס חקלאות, ועימה סחר המלך שלמה אלפי שנים לאחר מכן.
 
 

מסעות משני תודעה

סדרת הרצאות המעניקה הכרות עם מבחר תרבויות עולם ויוצרת פסיפס מרתק של תבונת האדם, אורחות חייו המגוונות, וחיפושו אחר משמעות. סיפורים עוצרי נשימה לצד תהליכים היסטורים וחברתים הנוגעים לתרבויות, תוך התייחסות לביטויי אמנות, למיתוסים, ולחיפוש אחר תובנות חיים שאותן ניתן לאמץ גם בחיינו שלנו.
 

יום ג' בין השעות 10:30-09:00 במרכז קהילתי זמארין

מרצה: יורם פורת - צלם, כתב במגזין נשיונל ג'אוגרפיק, במאי סרטים דוקומנטרים שהוקרנו בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם וזכו בפרסים בינלאומים. בעל תואר שני בתקשורת וקולנוע מהאנטר קולג' בניו יורק.
 
1.1.19 - לגעת באישה האלוהית- ננדה דוי
מסע יוצא דופן אל בטן ההוויה ההודית ועמו תובנות רבות לחיים. פעם בארבע עשרה שנים נאספים חמישים אלף הודים בהרי ההימלאיה שבצפון הודו, ועולים לרגל אל אלת ההרים המקודשת להם "הננדה דווי" . את המסע המפרך שאורכו 280 ק"מ מוליך כבש מקודש בעל ארבע קרניים עד לאגם מסתורי ששלוש מאות גולגלות אדם פזורות סביבו. בסוף הטקס משחררים את הכבש כשעליו מנחות ותשורות- כדי לזכות בברכתה של האלה.
 
8.1.19 - מפסגת אפריקה אל תחתית השאול – אתיופיה
מסע אל הרי הסימיאן הצוננים, מהגבוהים בהרי אפריקה, ומשם אל האזור החם והעויין בעולם – הגיהינום הלוהט של דנאקיל. זהו האזור הנמוך ביותר באפריקה ובו הטמפרטורות נושקות לשישים מעלות בקיץ. במדבר המלח הזה נמצא פעילות וולקנית, הרי געש פעילים, בריכות גופרית צבעוניות ואת בני שבט העפר המוליכים בשממה הצחיחה שיירות גמלים עמוסות בלוקי מלח עד השווקים בעיר המחוז מקלה.
 
15.1.19 - לחיות עד מאה ויותר בהרי הברברים של סרדיניה
אי שם בהרים הגבוהים של האי סרדיניה מצוי מחוז ברבג'יה - ארצם של הברברים. בברבג'יה נמדדה תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם בקרב גברים ומהארוכות ביותר בעולם בקרב בני מאה, עד כדי פי עשרים מאשר בארה"ב )!(. כאן נמצא קשישים בני מאה רוכבים על אופניים, יוצאים אחר המקנה לראשי ההרים, ועובדים עם חיוך בבית הקפה המשפחתי או בגן הירק. בהרצאה נעמוד ממקור ראשון, על הגורמים שמאפשרים לתושבי ברבג'יה להאריך ימים.
 
22.1.19 - מרוקו – הממלכה המוגרבית: ברברים, היסטוריה, תרבות ומאפיינים יהודיים
מרצה אורח: משה בנישו
מרוקו – ארץ הרי האטלס, מדבריות הסהרה, הנופים והתרבויות המרתקת של צפון אפריקה: היא בליל מרהיב של תרבות עם. נכיר לעומק את האוכלוסייה שזכתה לכינוי הגנאי: "ברברים": נלמד את אורחות חייהם, מנהגיהם. נתמקד באזור העמק המאושר: "עייט בוגמאז" ונכיר את ערי המלוכה: פס, מקנס, רבאט והעיר מרקש על שלל מבניה וסיפוריה.
 
29.1.19 - ארוטיקה בהודו - מיקדשי החשק בקג'וראו
מה מסמל עקרב המטפס על ירך חשופה של יפיפיה רג'פוטית? כיצד מופיעים דימויים גלויים של זוגות המתנים אהבים בצורות משגל שונות ומשונות במקדש דתי? החיפוש אחר גאולה רוחנית נעשה דרך אמצעים לא שגרתיים ואף עבר על איסורים מפורשים בכתבים המקודשים - הוודות. בהרצאה נבדוק כיצד תפישות המגולמות ב"טאנטרה", ב"שיווה-שקטי", וב"יוני -לינגם" התבטאו בריגוש חושני אסתטי שמטרתו התייחדות עם הנשגב והגעה לשיחרור רוחני
 
5.2.19 - הראי המעשן - שמאניזם וכישוף בשבטים אינדיאנים
מהו תפקיד השאמאן בחברות האינדיאניות הילידות של מרכז אמריקה? מהו הטונאל, הנפש החייתית המלווה את האדם במשך חייו? במה מתבטאת יכולתו ליצור קשר עם רוחות השבט תוך כדי שינוי מצבי תודעה? ההרצאה הנה סיפור המסע אל הכפר סן פבליטו שבהריי הסיירה מאדרה שבמקסיקו ועל המפגש עם השמאן המסתורי דון אלפונסו.
 
12.2.19 - איסטנבול חלק א'– קונסטנטינופול בין מזרח למערב
העיר היחידה בעולם המשתרעת על שתי יבשות בין חלקיה נשאו עמם סוחרים מלומדים וצבאות כיבוש ועמם השפעות תרבותיות בין מזרח למערב, בין נצרות לאיסלם.. כאן קיבלה הדת הנוצרית את הצו האימפריאלי שאיפשר לה לצאת ולכבוש את העולם וכאן מסתיימת דרך המשי העתיקה שאת רשמי סחורותיה הקסומות ניתן למצוא עד היום בשווקי העיר המסורתיים.
 
19.2.19 - איסטנבול חלק ב' – פנינת הסולטנות העות'מנית
עם השתלטות העות'מנים על קונסטנטינופול החל עידן זהב שנמשך מעל לארבע מאות שנים. נלמד על הסולטן המחוקק סולימן המפואר ועל הארכיטקט הגאון מימאר סינאן שהיה המיכלאנג'לו של האימפריה העות'מנית. נשמע על שלטונו הביזרי של הסולטן איברהים המטורף ועל השנים שבהן שלטו נשים יוצאות דופן בכס הסולטנות.
 
26.2.19 - חיים ללא אלימות על גג ההימליה – מחוז לדאק בהודו
האם ניתן לחיות ללא פשע ואלימות? האם משפחה יכולה לחיות בהרמוניה כאשר אישה אחת נשואה למספר גברים? את התשובות נגלה בחבל לדאק שבהרי ההימליה. חבל לדאק היווה צומת דרכים חשוב עבור שיירות הסחר שנעו בדרך המשי ולכן הינו נקודת מפגש מרתקת בין תרבויות.
 

עולם אבוד בדרום אמריקה

נצא למסע להכרת המתיישבים הראשונים ביבשת דרום אמריקה, נסקור את התרבויות השונות שהתפתחו במרחב זה לאורך ההיסטוריה, החל בתרבויות אבודות ובלתי מוכרות, דרך בני האינקה המוכרים היטב, ועד הכיבוש הספרדי שחיסל רצף תרבותי בן אלפי שנים. נתייחס גם לשחרורה של אמריקה מעולו של הקולוניאליזם הספרדי, וכן לכמה מהמדינות העצמאיות שקמו בדרום אמריקה, שבאופיין מלמדות על הרב גוניות האתנית והתרבותית ברחבי היבשת
 

יום ג' בין השעות 12:30-11:00 במרכז קהילתי זמארין

מרצים: אופיר יעקובסון, בעל תואר דוקטור במדעי הדתות; תואר שני בלימודי ארץ ישראל ותואר ראשון במדעי סביבה וגאוגרפיה. עוסק בקשר שבין הסובב הפיסי לבין התפתחות חברה, תרבות ודת; חוקר מיתוסים קדומים, תרבויות ודתות. משה פויסטרו, צלם, מרצה, חוקר תרבויות וטייל בנשמה. תואר ראשון במדעי המחשב, תואר שני במנהל עסקים.

1.1 - תרבויות קדומות בדרום אמריקה
בהרצאה זו נגלה שהפריחה התרבותית החלה הרבה לפני הופעת אימפריית האינקה. נסקור רצף של תרבויות עלומות שפרחו ושגשגו במרחב האנַדְיִניִ, ביניהן גם את תרבות ה'נאסקה' שהותירה שרידים אניגמטיים במישור החוף הפרואני, ואת תרבות ה'טיהואנאקו' שפרחה על גדות אגם טיטיקאקה – האגם הגבוה ביותר בעולם.
 
8.1 - אימפריית האינקה
ההתפתחות ההדרגתית של התרבויות במרחב הדרום אמריקאי הגיעה לשיאה בימי אימפריית האינקה. ננסה לתאר את התעצמות האימפריה, את תור הזהב שלה, את שליטיה ואת נתיניה של אימפריית הענק, את האמונות, המנהגים והטקסים, את מערך המסים והדרכים, ועוד...
 
15.1 - נפילת האינקה והכיבוש הספרדי
נדבר על המפגש הדרמטי שבין התרבויות הדרום אמריקאיות לבין הקונקיסטדורים האירופאיים, בין בני האינקה לבין הספרדים. המפגש הזה חרץ לא רק את גורלם של בני האינקה, אלא בעצם חיסל את רצף התרבויות האנַדְיִניִותֹ, שהתקיימו במשך אלפי שנים, והשלכותיו מרחיקות הלכת מהדהדות עד היום. ננסה להבין כיצד מתי מעט ספרדים, מבודדים ומרוחקים מכל תגבורת אפשרית, הצליחו לעשות את הבלתי האפשרי לכאורה, להכניע את האינקה ולמוטט את האימפריה הגדולה ביותר שידעה היבשת.
 
22.1 - בוּלֹיִביְהָ – 'המקום הכי גבוה'
בוליביה היא אחת מהמדינות השוכנות במרומי רכס האנדים, ואולי המיוחדת שביניהן. ייחודה נובע גם מעוצמת הנופים והמרחבים הנשקפים מכל עבר וגם מאופייה של האוכלוסייה. מדובר במדינה הלטינית שבה נמצא הריכוז הגבוה ביותר של אוכלוסייה ילידית, ועל כן השתמרו בה סממנים רבים של אורח החיים העתיק, מהתקופה שקדמה לכיבוש. ננסה להכיר את התושבים ואת תפיסת עולמם, ונתייחס גם לשינויים שפוקדים את בוליביה בימים אלו..
 
29.1 - עבדים באמריקה
נדבר על תהליך הולדתה של העבדות האפריקאית בראשית העת החדשה ועל מקורותיה, נשרטט את ממדי התופעה משני עברי האוקיאנוס האטלנטי תוך התייחסות להשלכות מרחיקות הלכת של התופעה על העולם שבו אנו חיים כיום. נכיר את האישים שהביאו בסופו של דבר לביטול העבדות וכן לתנועה דתית- משיחית שצמחה דווקא מתוך ייסורי העבדות.
 
5.2 - ברזיל: 'ארץ הסמבה'
שריד של האימפריה הפורטוגלית ועל כן מדברים בה פורטוגלית, ולא ספרדית, עד עצם היום הזה. במהלך ההרצאה נכיר קצת מנופיה המגוונים, החל ביערות העד של האמזונס, דרך ערי ענק ושמורות טבע, וכלה בחופים אינסופיים. ברזיל ידועה כמדינה תוססת במיוחד מבחינת נופה האנושי, שהינו תערובת יוצאת דופן של אוכלוסייה 'אינדיאנית', לבנה ואפריקאית. נכיר את האנשים, את ה'פבלות', את הריקודים והכדורגל, וכמובן - את החגיגה הגדולה בעולם - הקרנבל.
 
12.2 מקיפאון לישימון
נצא למסע המתחיל בקצה הדרומי ביותר של כדור הארץ וחושף אותנו למזג אוויר סוער, קרחונים מתנפצים,לגונות מרהיבות ונופי בראשית. משה פוסטרו 19.2 - נופי בראשית נמשיך את מסענו, נעבור לצ'ילה לביקור באחד הפארקים הלאומיים היפים ביותר בעולם, נחזור לארגנטינה לביקור באזור האגמים המרהיב ונעבור שוב לצ'ילה לצפות בהרי געש פעילים ושמורות טבע מוריקות. משה פוסטרו
 
26.2 - בין מפלים לטנגו
נמשיך את מסענו ונצפין אל מפלי האיגואזו השוצפים. נצפה על המפלים מהצד הארגנטינאי וגם מהצד הברזילאי ונחשף למגוון בעלי החיים במקום. משם נעשה דרכנו אל בואנוס איירס השוקקת. נהלך בשדרות הרחבות, בשכונות הציוריות ובשווקים התוססים. נתוודע לריקוד הטנגו ונכיר את המשקה הלאומי של ארגנטינה. משה פוסטרו
 
 

אופרה? לא מה שחשבת!

יום ג' בין השעות 09:00 – 10:30 במרכז קהילתי זמארין

סדרת הרצאות אופרה מאת מרב ברק מרצה וחוקרת אופרה סדרת הרצאות החושפת את אמנות האופרה כאמנות רב תחומית המאגדת בתוכה את האמנויות כולן:
ספרות, מוזיקה, תאטרון, מחול והאמנויות הפלסטיות. בכל הרצאה מוצגת יצירת אופרה אחת ממיטב הרפרטואר האופראי תוך התייחסות להיבטים של היסטוריה, פוליטיקה, מגדר וסגנון. כל ההרצאות בליווי קטעים מוקרנים של מיטב הפקות האופרה העולמיות. לחובבי ולחוששי אופרה. 
 
5.3.19 - לה טרוויאטה/ורדי
האופרה הפופולרית ביותר של ורדי תוצג בביצועים שונים, קלאסיים ומודרניים, תוך התייחסות גם למקור הספרותי – הגברת עם הקמליות/אלכסנדר דומא הבן.
 
12.3.19 - רומיאו ויוליה על בימת האופרה
סיפורם המיתולוגי של זוג האוהבים מורונה עובד לאינספור יצירות מוזיקליות. ההרצאה כוללת שלושה עיבודים מרהיבים לסיפור האהבה הגדול בכל הזמנים: רומיאו ויוליה בגרסה הצרפתית )גונו(, בגרסה האיטלקית )בליני( והאמריקאית )ברנשטיין(.
 
19.3.19 - טורנדוט/פוצ'יני
עלילת האופרה "טורנדוט" מתרחשת בעיר האסורה בבייג'ין. פוצ'יני שילב יסודות של אופרה איטלקית עם מאפיינים של אופרה סינית, לכדי יצירת ענק, הגדולה, המרשימה וגם האחרונה שביצירותיו של פוצ'יני.
 
26.3.19 - נישואי פיגרו/מוצרט
היום המשוגע של המשרתת סוזנה מסתיים בנישואיה לפיגרו, לאחר תקלות, קשיים ומהמורות, הנובעים כולם מנחיתות מעמד האצולה ותחבולות מתוחכמות של המשרתים.
 
2.4.19 - כך עושות כולן/מוצרט
האופרה האמיצה והחצופה של מוצרט היא השלישית, האחרונה, הנועזת והמסוגננת מבין שלוש האופרות, שיצר מוצרט יחד עם הליבריתן המבריק לורנצו דה פונטה.
 
9.4.19 - הספר מסוויליה/רוסיני [ ההרצאה מבוטלת עקב יום הבחירות ]
פיגרו החביב והמוכר כובש כבר כמעט מאתיים שנה את לב הקהל. ההרצאה תעסוק ביסודות הקומיים, המוזיקליים והדרמתיים שבאופרה, בביקורת הפוליטית שבה וביכולת הבלתי רגילה של רוסיני לייצר אופרה בשלושה שבועות.
 
16.4.19 - טוסקה/פוצ'יני
טוסקה היא אחת מגיבורות האופרה הגדולות בכל הזמנים. ביצירה ריאליסטית, פוליטית, מותחת ודרמתית עוסק פוצ'יני בעיר רומא של שנת 1800 הנאנקת תחת השלטון השסוע והאלים. זוהי ללא ספק פסגת הז'אנר הריאליסטי, באופרה של תחילת המאה ה 20- .
 
30.4.19 הנסיך הקטן/פורטמן
הנסיך הקטן של אקזיפרי, הוא אחת האגדות המודרניות המפורסמות והאהובות ביותר. בהרצאה מובאת יצירה נפלאה של המלחינה רייצ'ל פורטמן, אשר הולחנה בשנת 2003 .
 
 

קיצור תולדות האנושות

מסע מרתק אל השלבים החשובים ביותר בתולדות המין האנושי. מה הייתה תרומתה של מסופוטמיה לתרבות האנושית? מה הניע את הקונפליקט הים-תיכוני בין תרבויות הודו-אירופיות לתרבויות השמיות? מה היו הישגי התרבויות של יוון ורומי? איך קמו תנועות קיצוניות כמו הקומוניזם והנאציזם? ומה מזמנת לנו המהפכה האסלאמית המתחוללת בימים אלה?
 
יום ג' בין השעות 12:30-11:00 - במרכז קהילתי זמארין
מרצה: ד"ר גוסטב מייסלס, מרצה במגוון תחומים: אסלם, היסטוריה של המזרח התיכון, היסטוריה כללית על תקופותיה, אמנויות, אקטואליה ובלשנות כללית ועברית.
 
5.3 כאשר האדם התחיל לדבר
המהפכה הלשונית, שהחלה לפני כ-70,000 שנה, הובילה להתפתחות התודעה האנושית ופיתחה את כישורי שיתוף הפעולה של האדם, עד שהפך לאדון העולם. זו הייתה התחלת הציוויליזציה. בעקבותיה החלה המהפכה החקלאית, שבמהלכה התיישב האדם הנווד בישובים קבועים.
.
12.3 הישגי התרבויות של יוון ורומי
ממיתולוגיה לדת מונותאיסטית. מבקתה לבנייה מונומנטאלית וממיתוסים למדע. כך התפתחה האימפריה של אלכסנדר מוקדון אל המיזוג התרבותי שהוא התרבות ההלניסטית, שהייתה למעשה ערש תרבות המערב. הקונפליקט הים-תיכוני בין תרבויות הודו-אירופיות לתרבויות שמיות, שעומד במרכז העניינים עד היום.
 
19.3 האם עידן החושך היה כל-כך חשוך?
למה נפלה רומא? נדידת העמים הגדולה הביאה לעיצובה של אירופה המודרנית. איך קידמו אותנו "ימי הביניים"? מהכנסיות הגותיות ועד להמצאת הדפוס. מן התיאוצנטריזם הנוצרי למדעים שהתפתחו בעולם המוסלמי - השער ל"תחייה".
 
26.3 כך נולד הכפר הגלובלי
האם האדם ה"ים תיכוני" לבדו יצר את הכפר הגלובלי? מה היו הישגי תרבויות מקבילות לתרבויות אגן הים התיכון, שהתפתחו באפריקה, במזרח אסיה ובדרום אסיה ובמרכז אמריקה? מה היה משותף ומה שונה בהתפתחות של התרבות האנושית?
 
2.4 הכסף קידם את הקפיטליזם
איך התקדמנו מהזמנים התוססים של ה"תחייה", ועד למהפכה המדעית במאה ה-17 ועידן "הנאורות" שלאחריה? איך התפתחו כלכלת הממון וניצני הקפיטליזם עם כל מה שטוב בו (יש כסף לאמנות ומדע) ושרע בו ("ניצול האדם בידי האדם"- כדברי קרל מרקס)? והקיטוב החברתי, שהוביל למהפכה הצרפתית- ציון דרך בפתח החברה בת זמננו.
 
9.4 המאבק לחופש לאומי [ ההרצאה מבוטלת עקב יום הבחירות ]
במאה ה-19 התעוררה לראשונה השאיפה לעצמאות לאומית. הסדר הפוליטי החדש, לאחר נפילת האימפריה של נפוליאון, הוביל למהפכת "אביב העמים" והופעת מדינות לאום ושוב למלחמות, הפעם מלחמות טכנולוגיות וכוללניות.
 
16.4 עידן הסכיזופרניה
המאה ה-20 החלה במלחמת העולם הראשונה והעולם השתנה. התקופה החדשה פתחה את הדרך לאידיאולוגיות הטוטאליטריות: הקומוניזם והנאציזם. מלחמת העולם השנייה הולידה את "המלחמה הקרה" בין שני גושים המונהגים על ידי אידיאולוגיות מנוגדות. נפילת המשטרים הקומוניסטים ב-1989 תוביל אותנו למאה ה-21.
 
30.4 ברוכים הבאים לעתיד
ההיסטוריה בת זמננו פותחת לפנינו תמונה מוזרה: האיחוד האירופי מתפורר והמלחמה הקרה מתחממת על רקע הקונפליקטים במזרח התיכון והפלישה המוסלמית למערב. לאן מוביל האימפריאליזם האסלאמי מול תרבות המערב?
 

יום ג' בין השעות 10:30-09:00 במרכז קהילתי זמארין | הכניסה חופשית

"יש נביא בעירו" מרצים ואנשי רוח תושבי זכרון יעקב מעניקים הרצאות בהתנדבות לשוחרי הדעת בקהילה.
 
7.5.19 העפלה ומחנות קפריסין בהיבט אישי והיסטורי
מרצה: אסתר רותם - חוקרת העפלה. ממייסדי ארגון מעפילי קפריסין שמטרתו להנחיל את הידע בנושא.
 
14.5.19 מלחמת יום כיפור -
סיפורו של טייס קרב צעיר סיפור אישי של טייס קרב: 1971 - קורס טייס, 1973 - מלחמת יום הכיפורים וסיפור נטישת המטוס מעל סוריה. מרצה: עמי מנור - אל"מ בדימוס, טייס קרב
 
21.5.19 חשיבות האימון הגופני כרפואה ו"כתרופה"
אימון גופני מוכר כיום אמצעי מניעתי וריפויי לתחלואות שונות בבני אדם. שלוש שעות בשבוע של אימון גופני ישפרו את איכות החיים. מרצה: פרופ' אלי כרמלי - חוקר זקנה ראש החוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה
 
28.5.19 סגנונות יוצאי דופן של הריון, המלטה והורות בטבע
ההרצאה מלווה בתמונות מרהיבות, סרטונים קצרים והסברים מרתקים שישאירו את הצופים פעורי פה לנוכח חווית טבע מדהימה. מרצה: ד"ר מוטי ליברבוים - וטרינר קליני
 
4.6.19 סין – פנים רבות לה
סיפורים ואנקדוטות בפרספקטיבה של 35 שנה. היגיון מזרחי מול היגיון מערבי; תהפוכות המשטר והאח הגדול; השינוי הגדול בסין ובחברה הסינית; תרבות האוכל; סין והיהודים ועוד... מרצה: שמכי בר-סיני - חי בסין בשנים 1983-86 וב 2000-12- , מנהל אזור אסיה עבור חיפה כימיקלים
 
11.6.19 מי היה אליהו? סיפור בלשי מגניזת קהיר
מרצה: ד"ר משה לביא - חוקר גניזת קהיר
 
18.6.19 הודו במבט אחר
ארץ הניגודים הצבעים והריחות, פרטים שלא ידעתם על הודו. מרצה: שמכי בר-סיני
 
25.6.19 המלצות מאנשים זרים-ניבוי העדפות ללא הכרות
כיצד מערכות מידע והמלצה יודעות לנבא מה נעדיף ונאהב- במה נרצה לצפות? מה נרצה לקנות? מה ידחה אותנו? וכל זאת בלי לבצע מבחנים מעמיקים עלינו. מרצה: ד"ר יובל דן-גור - חוקר ופועל בתחום מערכות
 
 

יהדות, אתיקה ופוליטיקה בעולמו של ישעיהו ליבוביץ

ימי ג' בין השעות: 12:30-11:00 במרכז קהילתי זמארין

מרצה: ד"ר אריה דון, מרצה בפילוסופיה יהודית וכללית. מומחיותו בפילוסופיה כללית מתייחסת לאפלטון ולאריסטו, לשפינוזה, לניטשה, לקאנט, לקירקגרד, לקאמי ולסרטר. בפילוסופיה יהודית מרבה אריה דון להרצות בפילוסופיה של הרמב"ם ובפילוסופים של העת החדשה.
 
ישעיהו ליבוביץ לא טרח לחבר תורה מלוכדת ערוכה ושיטתית, של הגותו בכלל ואף לא של הגותו היהודית בעיקר. הוא הסתפק בנשיאת דברים פה ושם, בחיבור מאמרים קצרים יחסית, במענה לשאלות תומכים, ואף לתשובות לדברים קשים שהשמיעו נגדו מבקרים, וכיוצא בזה דברים שלחיבור פילוסופי ושלם לא הגיעו.
 
בכל זאת אין הקורא את דבריו יכול לטעות ולא להבחין בחוט השני הברור מאוד והמלכד את תורתו בשאלת הדת היהודית בפרט, ומכאן את תורתו בשאלות כלליות, כגון שאלות מוסר בכלל ואתיקה רפואית בעיקר, בשאלות חינוך שעל סדר יומה של מדינת ישראל, בשאלות פוליטיות בוערות, וכיוצא בזה שאלות שהן חלק מסדר יומו של אדם מישראל ואדם סתם.
 
ייתכנו שינויים בתכנית הלימודים
 

בקורס 7 מפגשים: 14.5 , 21.5 , 28.5 , 4.6 , 11.6 , 18.6 , 25.6

 
פרטים והרשמה במזכירות המתנס
04-6297000 שלוחה 0 או בטופס בתחתית